Прочети повече
< >
НачалоНовиниКристиан Вигенин в Брюксел: Трябва да върнем духа на сътрудничество и партньорство

Кристиан Вигенин в Брюксел: Трябва да върнем духа на сътрудничество и партньорство

18.11.2015

"Трябва да върнем духа на сътрудничество и партньорство, време е за взаимни компромиси, за единство в борбата с големите общи предизвикателства." Това заяви народният представител от БСП лява България Кристиан Вигенин на провелата се в Европейския парламент конференция "Европа в криза: призив за нов диалог", посветена на 40-та годишнина от подписването на Заключителния акт от Хелзинки през 1975 г., който постави основите на сътрудничеството между двата враждуващи блока по времето на Студената война.

"Трябва да сме благодарни на нашите предшественици, защото този документ днес е фар, който ни дава ориентация за правилния път. Само чрез създаването на повече доверие помежду ни ще можем да решаваме общите проблеми на сигурността както в глобален план, така и на територията на Европа.", допълни Вигенин и изрази мнение, че светът се е променил, а Европейският съюз е пропуснал да го осъзнае навреме, като в отношенията с Русия е останал твърде дълго в 90-те години на миналия век и сега трябва бързо да адаптира своите стратегии и политики към съвременните реалности.

"Ние имаме правото и задължението да защитим глобалната сигурност. За да го постигнем, трябва да действаме заедно с възобновено усещане за международно сътрудничество; в един нов пакт за сигурност между световните сили, ЕС, САЩ, Русия, арабските страни и Иран. Само чрез такъв процес ще върнем стабилността в Близкия Изток и останалия свят. Трябва да постигнем стабилност и мир и да дадем надежда на нашите по-млади поколения.", заяви при откриването на конференцията председателят на Групата на социалистите и демократите в Европарламента Джани Питела. Зам.-председателят на Групата Кнут Флекенщайн подчерта от своя страна, че "сътрудничеството винаги е по-успешно от противопоставянето и това е начинът да се отстрани заплахата от тероризма; иначе тя ще се засилва и разширява". Подкрепа получи предложението на Кнут Флекенщайн да се окаже натиск върху Евросъюза и Руската федерация като първа стъпка всички парламентаристи да бъдат извадени от санкционните списъци, за да се даде възможност за засилване на междупарламентарния диалог.

В конференцията участваха още председателят на Комисията по външна политика на Държавната Дума на Руската Федерация Алексей Пушков, външният министър на Сърбия и ротационен председател на ОССЕ Ивица Дачич, германският министър по европейските въпроси и следващ председател на ОССЕ Михаел Рот, бившият еврокомисар по разширяването на ЕС Щефан Фюле, президентът на ПЕС Сергей Станишев, зам.-председателката на парламента на Грузия Манана Кобахидзе и др.

Изпрати на приятел
E-mail на получателя: *
Подател: *
Вашият E-mail: *
* Задължителни полета