Прочети повече
< >
НачалоНовиниНовини "Резервен защитник" влиза в съдебната зала

"Резервен защитник" влиза в съдебната зала

25.03.2010

Депутатите въведоха фигурата на „резервния защитник”. Това стана при гласуването на промените в Наказателно-процесуалния кодекс.

Изменението в закона гласи, че освен в случаите, когато обвиняемият е непълнолетен, по дела за тежки престъпления прокурорът или съдът по реда на Закона за правната помощ може да назначи на обвиняемия резервен защитник, независимо от упълномощаването на защитника на наказателното производство в разумен срок. Резервният защитник ще се запознава с делото, ще прави необходимите извлечения и ще присъства при провеждане на процесуални действия с участието на обвиняемия.
Депутатите въведоха фигурата на „резервния защитник”. Това стана при гласуването на промените в Наказателно-процесуалния кодекс.

Изменението в закона гласи, че освен в случаите, когато обвиняемият е непълнолетен, по дела за тежки престъпления прокурорът или съдът по реда на Закона за правната помощ може да назначи на обвиняемия резервен защитник, независимо от упълномощаването на защитника на наказателното производство в разумен срок.

Резервният защитник ще се запознава с делото, ще прави необходимите извлечения и ще присъства при провеждане на процесуални действия с участието на обвиняемия.

Другите права на защитника ще се упражняват по искане или със съгласието на обвиняемия. Такова съгласие обаче няма да се иска в случаите, когато защитата е задължителна и упълномощеният защитник, редовно призован, не се явява по неуважителни причини.

Преди това Мая Манолова от Коалиция за България каза, че се предприема една изключително вредна стъпка, като се дава възможност да се натрапи защитник на обвиняемия, без той да го е желал. По думите на Манолова възможността резервният защитник да извършва ред действия, които касаят процеса, е скандално.

"Трябва да се направи опит този текст да не е толкова вреден за наказателния процес в България", каза тя.

Същевременно днес бяха увеличени глобите за свидетел, който не се яви за даване на показания или откаже да свидетелства.

Свидетел, който не се яви на определеното място и време да даде показания, вече ще се наказва с глоба до 300 лева. Досега тази глоба бе 100 лв. Ако свидетелят посочи уважителни причини за неявяването си, глобата и принудителното довеждане ще се отменят. Свидетел, който извън случаите по чл. 119 и чл. 121 от закона откаже да свидетелства, се наказва с глоба до 1000 лева. Досега тази глоба бе 500 лв.

Изпрати на приятел
E-mail на получателя: *
Подател: *
Вашият E-mail: *
* Задължителни полета