Прочети повече
< >
НачалоНовиниНовиниСергей Станишев: Българският преход се характеризира с много вътрешни дефекти и напрежение

Сергей Станишев: Българският преход се характеризира с много вътрешни дефекти и напрежение

19.02.2010

Огромна част от българите са разочаровани от българския преход. Това е обща позиция на българското общество. Това каза председателят на БСП Сергей Станишев при откриването на международна конференция на тема: „Социализмът на ХХI век. България 2020: Равносметката на прехода и перспективата на левицата за България”. Причината според Станишев може би е, че „в началото на прехода бяха заложени много илюзии”.

В началото на прехода повечето хора очакваха, че ние ще живеем свободно, ще има ред сигурност и ще се запазят социалните характеристики на периода преди 1989 г., обясни лидерът на БСП. Като че водещи бяха две цели – интеграцията в НАТО и членство в ЕС. Смяташе се, че с постигането на тези две цели, те сами ще подредят обществото, отбеляза той.
Огромна част от българите са разочаровани от българския преход. Това е обща позиция на българското общество. Това каза председателят на БСП Сергей Станишев при откриването на международна конференция на тема: „Социализмът на ХХI век. България 2020: Равносметката на прехода и перспективата на левицата за България”. Причината според Станишев може би е, че „в началото на прехода бяха заложени много илюзии”. В началото на прехода повечето хора очакваха, че ние ще живеем свободно, ще има ред сигурност и ще се запазят социалните характеристики на периода преди 1989 г., обясни лидерът на БСП. Като че водещи бяха две цели – интеграцията в НАТО и членство в ЕС. Смяташе се, че с постигането на тези две цели, те сами ще подредят обществото, отбеляза той.

Българският преход се характеризира с много вътрешни дефекти и напрежение, с чувство на безнаказаност, влияние на сенчестия сектор върху държавата, с размити граници между институции и частни интереси, които влизат навсякъде, каза Станишев. По думите му по време на Прехода се е смятало, че колкото по-малко държава има, толкова по-добре. Това е крайният либерален подход, който за съжаление се проявява и в новото българско правителство.

Бъдещето винаги е функция на неща, които са се случили в миналото. Но ако искаме да стигнем там, където бихме искали да видим България, е важно да определим къде искаме да се намира страната през 2020 г., добави Станишев.

Нашата партия и левицата като цяло се нуждае от нови идеи, каза лидерът на БСП. Важно за европейската социалдемокрация и за БСП като част от това семейство да намерим отговор и изход от световната криза, добави той. По думите му за първи път от десетилетия насам се минава през толкова дълбока системна криза. Всички сравняват кризата с тази от 1929-1933 г. Тази нова криза обаче не води до такова цялостно преосмисляне на модела. Смята се, че трябва да се преодолее кризата и след това по определен път ще започнем определен подход за икономически възход. Това е неприемливо за левицата, отбеляза Станишев.

Той засегна въпроса и за членството на България в ЕС като каза, че тепърва започва истинската дискусия в страната за визията на това каква трябва да е страната ни като член на съюза. По думите му в България сега цялата дискусия се свежда до еврофондовете.

Според Станишев България тепърва ще има още проблеми с еврофондовете поради слаб административен капацитет, поради забавяне на работата по проекти и поради политически чистки в администрацията. Страната ни трябва да бъде активна във формирането на европейската обща политика, а не само да бъде консуматор, добави той.

Конференцията се организира от Центъра за исторически и политологически изследвания и Бюро България на фондация „Фридрих Еберт”. На форума ще бъдат обсъдени три основни теми: „Преходът и поуките за българската левица”; „Алтернативни пътища за изход от кризата – концепции на европейската социалдемокрация” и „България ‘2020: Проектът на левицата”.

На форума присъстваха още Кристиан Вигенин, член на Европейския парламент от Групата на Прогресивния Алианс на социалистите и демократите и д-р Марк Майнардус, директор на Фондация Фридрих Еберт за България.

Изпрати на приятел
E-mail на получателя: *
Подател: *
Вашият E-mail: *
* Задължителни полета