Прочети повече
< >
НачалоНовиниНовиниСтратегията за национална сигурност и противоракетната отбрана дискутираха експерти

Стратегията за национална сигурност и противоракетната отбрана дискутираха експерти

19.02.2010

Експерти по външна политика, отбрана и сигурност участваха в кръгла маса на тема „Стратегия за сигурност – предизвикателства и перспективи”. Форумът се организира от Съвета по национална сигурност и отбрана /СНСО/ на НС на БСП и Центъра за балкански изследвания към Националната асоциация за международни отношения.

Модератор на първия модул „Военна сигурност” беше председателят на СНСО и член на ИБ на НС на БСП Ангел Найденов. В рамките на втория модул участниците обсъдиха темата „Вътрешна сигурност”, а в третия - въпросите на „Външната сигурност”.

Експерти по външна политика, отбрана и сигурност участваха в кръгла маса на тема „Стратегия за сигурност – предизвикателства и перспективи”. Форумът се организира от Съвета по национална сигурност и отбрана /СНСО/ на НС на БСП и Центъра за балкански изследвания към Националната асоциация за международни отношения. Модератор на първия модул „Военна сигурност” беше председателят на СНСО и член на ИБ на НС на БСП Ангел Найденов. В рамките на втория модул участниците обсъдиха темата „Вътрешна сигурност”, а в третия - въпросите на „Външната сигурност”.

Стратегията за национална сигурност ни е необходима, защото това е документът от най-висш порядък, който определя всички останали документи в тази сфера. Това каза депутатът от ПГ на КБ Ангел Найденов на дискусия за националната сигурност. Няма степен на съгласие, за да има приет документ на национална и дълготрайна политика за сигурност, отбеляза Найденов. По думите му трябва да се подготвят и представят проектите за обсъждане на стратегия в рамките на първото полугодие на тази годината. Според него е необходимо да бъдат очертани и заплахите за вътрешната сигурност от корупцията, прането на пари, търговията с влияние и пр. Във връзка с ПРО депутатът каза, че трябва да се даде отговор на въпросите: Превръща ли се България в цел? Има ли заплаха за България? По какъв начин се гарантира защитата на страната? Важно е да имаме актуална оценка на средата за сигурност, заплахите, отговорностите и задачите на отделните елементи в тази система, каза той.

Днес сме пред предизвикателството България да възстанови своята държавност, каза председателят на БСП Сергей Станишев по време на дискусията. Темата за сигурността на страната е нещо, което вълнува всеки един гражданин, каза лидерът на БСП. Той коментира, че днешната дискусия, инициирана от Националния съвет на БСП, няма претенциите да обсъжда конкретен проект на стратегия за национална сигурност. Според него предишните документи за националната сигурност, с които страната разполага, са доста остарели в сравнение със ситуацията, в която се намира България.

Той отбеляза, че при изготвянето на стратегията би могло да се препишат стратегии, които съществуват в други страни и по този начин да се измият ръцете и да се каже, че имаме този документ. Но това не би дало ясна ориентация на всички институции какви са заплахите, произтичащите документи и пр., каза Станишев.

Сигурността днес е нещо по-комплексно, каза той. Едно от достойнствата на проекта на стратегия за национална сигурност, изготвен от БСП, е че тя е ценностно ориентирана. Проектостратегията поставя в центъра на усилията на държавата интересите на отделния гражданин. Идентифицира нови фактори, които трябва да са в центъра на вниманието на институциите по отношение на сигурността, каза Станишев. По думите му не може да се игнорират вътрешната сигурност, отбраната на държавата и международната среда и външната политика, защото те поставят основа на сигурността на българската държава. Българската дипломация в последните години постигна не малко успехи, но е важно днес ясно да се идентифицира нейната роля и в регионален план, и в позицията на България в НАТО и ЕС. Членството на България там очертава съвсем нова рамка по отношение на националната сигурност. Участието не гарантира само по себе си постигането на националните цели. Ако такива цели не бъдат ясно идентифицирани и описани рискуваме да сме в периферията на дискусиите за НАТО и ЕС, коментира Станишев. По думите му трябва да се търси национално съгласие по един такъв документ като стратегията за национална сигурност.

Изпрати на приятел
E-mail на получателя: *
Подател: *
Вашият E-mail: *
* Задължителни полета