< >
НачалоВ медиите
Кристиан Вигенин, водач на листата на коалиция „Платформа европейски социалисти": Ляво крило в БСП реално не съществува
07.04.2007
в. Банкер, Красимир КАСТЕЛОВ

Кристиан Вигенин е роден е на 12 юни 1975 г. в София. Завършил е Немска езикова гимназия, след което се дипломира в Университета за национално и световно стопанство - „Международни отношения" и „ Макроикономика". През 1994-а става учредител на Българската социалистическа младеж и до 2000 г. е член на Изпълнителното бюро на организацията, секретар по международната дейност и заместник-председател.в. Банкер, Красимир КАСТЕЛОВ

Кристиан Вигенин е роден е на 12 юни 1975 г. в София. Завършил е Немска езикова гимназия, след което се дипломира в Университета за национално и световно стопанство - „Международни отношения" и „ Макроикономика". През 1994-а става учредител на Българската социалистическа младеж и до 2000 г. е член на Изпълнителното бюро на организацията, секретар по международната дейност и заместник-председател. Работи като старши експерт в отдел „Европейска интеграция" на агенция „ Митници" (1999-2001), след което постъпва в отдел „Външна политика и международна дейност" на ВС на БСП. Междувременно е избран във Висшия съвет на партията, а в края на 2001-Ва - за член на Изпълнителното й бюро, отговарящ за международната дейност. Народен представител от „Коалиция за България" в 40-о Народна събрание. От септември 2005-а ръководи нейната шестчленна група наблюдатели в Европейския парламент. На 24 март бе избран за водач на листата на левицата от 18 кандидати за евродепутати.

Г-н Вигенин, като водач на листата на левицата за предстоящите избори за евродепутати заявихте категорично, че и след изборите за евродепутати БСП ще остане първа политическа сила в България. Какви са основанията ви за подобна увереност?

- На първо място, предлаганата от нас листа е наистина много силна, което ни кара да мислим, че нашите симпатизанти ще я подкрепят с желание. Ако това се случи, очакваме да спечелим между шест и девет мандата. Не е без значение, че платформата, която издигаме, ще е поставена изцяло в интерес на българските и европейските граждани. Защото не трябва да се забравя, че ще имаме определени отговорности и като част от партията на „Европейските социалисти" в Европарламента.

Националните ни интереси там ли ще отстояват българските евродепутати, или политиката на парламентарните групи, в които членуват?

- Всеки депутат има свободна воля. А и повечето от хората, избрани от привържениците на политическите организации -членки на партията на „Европейските социалисти", имат сходни становища по главните въпроси, тъй като идейната ни основа е обща. Но когато се налага все пак да отстояваме някои специфично национални интереси, сме в правото си да поискаме подкрепата на нашите колеги. Заместник-председателят на групата на „Европейските социалисти" Ян Маринус Виерсма, който гостува в България за официалното представяне на предизборната ни листа, заяви, че би трябвало да се стремим да накараме всичките 220 членове на групата да работят за България. „Ние сме само седем холандци - каза той, - но се опитваме да правим точно това."

Имате възможност и вие да го направите на 12 април, когато предстои Комисията по икономически и парични въпроси на Европарламента да разгледа предложението на еврокомисаря социалист Лаело Ковач за увеличение на минималните нива на акцизите върху алкохолните продукти с 31% и на горивата с 25 процента. Как ще защитите българските интереси в този конкретен случай?

- Бих искал по-напред да уточня, че предложението за увеличение на акциза върху дизеловите горива тепърва предстои да се обсъди в работните групи и в Съвета на министрите на финансите на страните членки на Евросъюза. А конкретно - що се отнася до акциза върху алкохола, мисля, че малко се преиграва и прекалено популистки се гледа на въпроса -сякаш борбата е въобще да няма такъв акциз. Това звучи несериозно.

Наистина ли е невъзможно премахването на тези ставки?

- Аз лично съм съгласувал позицията ни с министъра на финансите г-н Орешарски. Той ме накара да се уверя, че няма как да се очаква отпадането на минималните ставки. Просто защото това не е решение, което може да бъде взето едностранно от Европейския парламент. То трябва да бъде подкрепено единодушно и от Съвета на министрите, което едва ли е реалистично да се очаква. Така че с нашите колеги социалисти се разбрахме да подходим по-прагматично и да поискаме преходен период от пет години за България. Тоест, ако се приемат исканите нови минимални ставки, те да влязат в сила у нас чак през 2012 година. Такава ще е и позицията, която г-н Орешарски ще защитава в Съвета на министрите на финансите.

Любопитно е, че именно от социалистите излизат и други подобни предложения - включително и това за увеличение на акцизите на дизеловите горива. Изглежда, има някакви определени предпочитания сред тях към регулативните механизми, които и без друго не са малко в Европейския съюз?

- Специално във връзка с предложението за дизеловите горива предстои да се срещнем с Лаело Ковач, за да се опитаме отново да издействаме преходен период за България. Що се отнася до регулативните функции, аз не мисля, че има особено значение партийната принадлежност на еврокомисаря.

В крайна сметка не г-н Ковач е измислил прилагането на тези минимални ставки. Те са резултат от решения, взети преди доста години. Неговата задача е просто да ги актуализира. В скандинавските страни ставките за алкохола са десетки пъти по-високи, което го прави почти непродаваем. А дали ние искаме да насърчаваме употребата на алкохол, правейки го по достъпен, е въпрос, който явно има и политически измерения, а не само финансови.

Заявихте, че в предизборната си платформа БСП ще поеме само реално изпълними ангажименти. Кои са основните послания, които ще изведете в предстоящата кампания?

- Истината е, че в момента все още ги обмисляме. Предвидено е да ги оповестим на 14 април. Но поради особената специфика на самите избори може да се очаква, че ще се опитаме да отговорим на два въпроса - какво ние като европейски депутати и членове на групата на социалистите ще направим за Европейския съюз и какво като български представители в Европейския парламент ще направим за България. При всички случаи ще заложим на нещо, което напоследък е част от дебата в партията на „ Европейските социалисти". Имам предвид ориентацията към изграждането на една нова социална Европа, в която се отделя все по-голямо внимание на потребностите на отделните граждани, младежите, децата...

Нарекохте идеята за издигане на кандидатурите на затворените в Либия български медицински сестри грозна спекулация със съдбата им. Ще ви разберат ли вашите избиратели?

- Мисля, че тези наши сънародници не заслужават по този начин да им се дават фалшиви надежди. Статутът на евродепутата не гарантира дипломатически или друг някакъв имунитет, а още по-малко пък би могъл да обвърже либийското ръководство с евентуалното освобождаване на медицинските ни сестри. Напротив, така ще се дадат допълнителни козове на Муамар Кадафи и в крайна сметка ще се усложни ситуацията. Но това е въпрос на политическа отговорност на хората, които лансираха тази инициатива. Защото за съжаление те се опитват на гърба на медицинските ни сестри да си изградят персонален и партиен имидж в обществото, какъвто явно им липсва в момента.

Ще отговорите ли на упреците от лявото крило във вашата партия, че определянето на 18-те кандидати за евродепутати не е станало по най-демократичния начин? Янаки Стоилов дори открито обвини ръководството, че е наредило евролистата на тъмно и по неясни критерии.

- Процедурата за издигане на кандидатурите за евродепутати бе пределно широка и демократична и подчинена на съвсем ясни критерии за условията, на които би трябвало да отговаря всеки от тях. Просто не виждам как би могло тази листа да бъде направена по-силна. Впрочем съставянето й не се отличава особено от начина, по който самият Янаки Стоилов например бе определен за водач на листата на БСП в Ловеч през 2005 година. Тогава не чух да има възражения. Но това е отминал етап и оттук нататък очаквам всички да се включат активно в нашата кампания.

Пречеше ли нещо нейното приемане във Висшия партиен съвет да стане чрез тайно гласуване?

- Нищо не пречеше. Да не забравяме,че предложението на Изпълнителното бюро беше именно така да се гласува. Но след като се видя, че няма конкретни предложения, освен едно-единствено - за размяна на места в листата, се стигна до предложението за явно гласуване. То бе прието от Висшия партиен съвет.

Оттам дойдоха коментарите на членове на лявото крило, че са се разиграли апаратни игри...

- Ще си позволя да кажа, че ляво крило в БСП реално не съществува. Няма регистрирана такава структура...

Очаква се това да бъде официално направено след евровота.

- Ами те се подготвят много отдавна. Само че как би могло да има ляво крило в БСП, след като няма дясно. По-скоро става въпрос за един изкуствено създаден медиен образ, а не за реална сила в партията, която би могла да разчита на влияние в обществото.

Социалдемократите, които са ваш коалиционен съюзник в парламента, предпочетоха да се явят самостоятелно на изборите точно защото смятат, че БСП провежда предимно дясна политика.

- Не бих казал. Техните аргументи се сменяха във времето. В началото ни обвиняваха в недостатъчна коалиционна лоялност, тъй като сме възпрепятствали участието им в управлението. Но в края на краищата всеки трябва да си дава сметка за собствените значение и тежест. Ние нямаме с тях споразумение за съвместно представяне на евроизборите. Това в никакъв случай обаче не може да се разглежда като някакво окончателно разцепление. Аз съм убеден, че в местните избори отново ще сме заедно. А и да не забравяме, че и сега има нагласа от страна на партия „Българска социалдемокрация" с председател Александър Томов да подкрепи нашата листа за тези избори. Така че социалисти и социалдемократи ще продължат да работят заедно.
Повече
Биляна Раева, Кристиан Вигенин и Филиз Хюсменова: Конкуренти - да, но врагове – не
06.04.2007
в. Труд, Йова АПОСТОЛОВА, Красина КРЪСТЕВА Това интервю събра за първи път водачите на евролистите на трите управляващи партии Биляна Раева (НДСВ), Кристиан Вигенин (БСП) и филиз Хюсменова (ДПС). Вигенин...
Повече
Доган не предвиди място за царски евродепутат
26.03.2007
в-к. "Новинар" Управляващата коалиция трябва да получи 12 мандата за евродепутати. Това е заявил вчера лидерът на ДПС Ахмед Доган на Съвета на тройната коалиция, който се проведе в резиденция...
Повече
Изпрати на приятел
E-mail на получателя: *
Подател: *
Вашият E-mail: *
* Задължителни полета